Krawężniki granitowe

Charakterystyka

Krawężniki granitowe są wykorzystywane głównie w zabudowie dróg, a ich zadaniem jest zabezpieczenie nawierzchni przed przed rozsuwaniem się. W naszej ofercie posiadamy trzy rodzaje krawęzników...

Krawężniki uliczne
Krawężniki mostowe
Krawężniki peronowe

Krawężniki granitowe łączą w sobie wysoką estetyką z doskonałą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo oferują świetną izolację przed wilgocią dla podbudowy powierzchni. W standardowej wersji, widoczne powierzchnie krawężników są płomieniowane, dzięki czemu uzyskują chropowatą, antypoślizgową fakturę.

Wszystkie krawężniki granitowe spełniają taką samą funkcję, ale ze względu na różne warianty ich zastosowania posiadają wiele mniej lub bardziej widocznych różnic. Teoretycznie wyróżniamy dwa typy, trzy rodzaje i kilka standardowych wymiarów krawężników, które określane są z góry w dokumentacji projektowej. Z doświadczenia jednak wiemy, że w praktyce jest to bardziej skomplikowane.

Krawężnik uliczny (KU)
Krawężnik Granitowy Typ A
Krawężnik Typ A

Krawężniki, w których jedna z powierzchni jest ścięta pod skosem.

Krawężnik Granitowy Typ B
Krawężnik Typ B

Krawężniki, w których wszystkie powierzchnie są cięte na prosto.

Ulica składa się z chodnika i jezdni, które usytuowane są na dwóch różnych poziomach. W związku z powyższym część krawężnika od strony jezdni jest stale widoczna, a także ma ciągłą styczność z kołami pojazdów, a co za tym idzie jest specjalnie obrabiana, aby wyglądała estetycznie i była bezpieczna w użytkowaniu.

Krawężnik ze skosem
Skos
Krawężnik z fazą
Faza
Kraweżnik z wyobleniem
Wyoblenie

Najbardziej uniwersalne i przez to najczęściej stosowane są krawężniki typu A (ze skosem). Jeżeli zadaniem krawężnika ma być zniechęcenie użytkowników pojazdów do wjeżdżania na chodnik, najlepszym wyborem jest krawężnik fazowany (mała faza). W przypadku sytuacji odwrotnej, w której krawężniki nie mogą utrudniać pojazdom bezproblemowy wjazd na chodnik naturalnym wyborem jest krawężnik wyoblony, ale często też stosuje się w warianty fazowane (duża faza) oraz skośne krawężniki trapezowe (zobacz więcej w seksji krawężniki specjalne).

Krawężnik granitowy stojący
Krawężnik stojący

Szerokość jest równa lub mniejsza niż jego wysokość

Krawężnik granitowy leżący
Krawężnik leżący

Szerokość krawężnika jest więszka niż jego wysokość

Sposób układania krawężnika jest jedną z najbardziej istotnych informacji, które należy podać podczas składania zamówienia. Chociaż na pierwszy rzut oka pomiędzy krawężnikiem stojącym i leżącym nie ma żadnej różnicy, to w praktyce są to dwa zupełnie inne produkty, których w przypadku pomyłki nie będzie można zamontować!

Krawężnik drogowy (KD)

Zadaniem krawężnik drogowego jest dzielenie dwóch nawierzchni znajdujących się na tym samym poziomie (np. jezdnia i pobocza), a w związku z tym, obrabiana jest w nich wyłącznie powierzchnia górna. Więcej informacji na temat krawężników drogowych można zobaczyć w zakładce “Oporniki granitowe” (przejdź do oporników)

Krawężniki specjalnego zastosowania

Praktycznie każda ulica posiada zakręty, spadki i wzniesienia, czy też wjazdy na przylegające do niej posesje, a to z kolei przekłada się często na brak możliwości zastosowania standardowych krawężników. W takich przypadkach z pomocą przychodzą krawężniki niestandardowe, dedykowane do konkretnych potrzeb danego projektu.

Krawężniki Łukowe
Krawężniki Łukowe

Krawężniki granitowe wygięte w łuk o określonym promieniu. Przeznaczone są do montowania zakrętach i rondach.

Wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne
Dostępne dla każdego typu i rodzaju
Promienie od R=0,25m do R=25m
Krawężniki Przejściowe
Krawężniki Przejściowe

Krawężniki przeznaczone do estetycznego łączenia dwóch różnych rodzajów krawężnika i/lub montowanych na dwóch różnych wysokościach.

Łączenie krawężników różnych typów
Łączenie krawężników różnych rozmarów
Niwelowanie różnic w poziomach
Krawężniki Trapezowe
Krawężniki Trapezowe

Krawężniki trapezowymi (zwane także skośnymi) przeznaczone są do połączenia dwóch różnych poziomów nawierzchni (np. jezdnia i chodnik), w sposób umożliwiający swobodny i bezpieczny podjazd.

Wjazdy
Przejścia dla pieszych
Przejścia dla osób niepełnosprawnych
Krawężnik Granitowy Mostowy
Krawężnik Mostowy

Krawężnik z wywierconymi otworami pod specjalne kotwy montażowe

Krawężnik Granitowy Peronowy
Krawężnik Peronowy

Krawęzniki przeznaczone do wykonania krawędzi przystanków.

Krawężniki Mostowe

Krawężnik mostowy wykorzystywany przy budowie mostów, wiaduktów oraz obiektów inżynieryjnych, w których montaż wymaga kotwienia. Krawężniki mostowe w wersji standardowej posiadają otwory, w których można zamontować kotwy lub w wersji samokotwiącej specjalną bruzdę która wypełniana jest betonem podczas wykonywania płyty chodnika. Jedno i drugie rozwiązanie zapewnia trwałe połączenie krawężników kamiennych z betonową kapą chodnika.

Krawężniki Peronowe

Krawężniki peronowe przeznaczone są do budowy przystanków tramwajowych i autobusowych. Wymiary krawężnika zostały specjalnie zaprojektowane, aby umożliwić pasażerom wygodne wsiadanie i wysiadanie z pojazdów komunikacji miejskiej, natomiast odpowiednio wyprofilowany kształt krawężników niweluje ryzyko uszkodzeniem pojazdu podczas podjazdu na przystanek.

Nasze krawężniki są zgodne z obowiązującymi normami i spełniają wymogi drogowych projektów budowlanych.

PN-EN 1343:2013-05

Dodatkowe informacje

Standardowe wymiary
Rodzaj
Szerokość
Wysokość
Długość
Uliczny
10/12/15/20/25/30 cm
20/22/25/30/35 cm
80 - 120 cm
Mostowy
18/20 cm
18/20/23 cm
80 - 120 cm
Peronowy
43,5 cm
15 + 16-24 cm
100 cm

Wszystkie powyższe wymiary przedstawiają krawężniki standardowe, które najczęściej wykorzystywane są przy realizacji projektów. Nasza oferta obejmuje produkcję krawężników według indywidualnych potrzeb klienta, ale wymaga to wcześniejszych konsultacji.

Długości krawęzników łukowych
Promień łuku
Półokrąg
Pełen okrąg
Ugięcie na 100 cm
Ilość na okrąg
R = 1 m
157 cm
314 cm
13 cm
6 szt.
R = 2 m
628 cm
1 256 cm
6,5 cm
12 szt
R = 3 m
942 cm
1 884 cm
4,2 cm
16 szt.
R = 4 m
1 256 cm
2 512 cm
3,2 cm
24 szt.
R = 5 m
1 570 cm
3 140 cm
2,5 cm
28 szt.
R = 6 m
1 884 cm
3 768 cm
2,0 cm
32 szt.
R = 8 m
2 512 cm
5 024 cm
1,5 cm
42 szt.
R = 10 m
3 140 cm
6 280 cm
1,2 cm
52 szt.

Należy pamiętać, że krawężnik łukowy jest wygięty do odpowiedniego promienia, a jego długość należy mierzyć po łuku, a nie w lini prostej. W przypadku łuków większych od R=10 m warto rozważyć opcję ekonomiczną w postacie zastosowania krawężników prostych w krótkich odcinkach, dzięki czemu ugięcie można wyprowadzić fugą.

Odchyłki od wymiarów
Parametr
Klasa 1
Klasa 2
Szerokość
+/- 3 mm
+/- 3 mm
Wysokość
+/- 10 mm
+/- 10 mm
Skosy i fazy cięte
+/- 5 mm
+/- 2 mm
Skosy i fazy płomieniowane
+/- 5 mm
+/- 5 mm
Prostoliniowość krawędzi
- -
+/- 3 mm
Prostopadłość krawędzi
- -
+/- 5 mm
Nierówność górnej powierzchni
- -
+/- 5 mm

Dopuszczalne odchyłki w wymiarach krawężników reguluje norma PN-EN 1343:2013-05. W przypadku właściwego zamontowania krawężników różnice w wymiarach nie będą miały znaczenia zarówno w przypadku walorów estetycznych, jak również w kwestii wytrzymałości materiału.

Krawężniki granitowe - płomieniowane
Obróbka powierzchni

Wszystkie widoczne powierzchnie krawężników poddawane są dodatkowej obróbce terminecznej, celem nadania im szorstkiej, antypoślizgowej faktury.

Odporność na poślizg (faktura płomieniowana)
Warunki suche: ≥ 75 SRV
Warunki mokre: ≥ 55 SRV

Galeria produktu

Krawężniki kamienne - granitowe
Krawężniki kamienne - granitowe
Krawężniki kamienne - granitowe
Krawężniki kamienne - granitowe
Krawężniki kamienne - granitowe
Krawężniki kamienne - granitowe
Krawężniki kamienne - granitowe
Krawężniki kamienne - granitowe
Krawężniki kamienne - granitowe
Do pobrania
karta produktu
Karta produktu
Pobierz